Povím Vám teď něco k růstu svalů. K těm nedochází přímo při tréninku, ale zejména odpočinkem mezi tréninky. Tehdy totiž probíhá regenerace a tělo se díky zvýšeným tréninkovým nárokům přizpůsobuje pozitivním změnám, to znamená, že se na ně adaptuje. Takže jestliže od pravidelného tréninku očekáváme zvýšení síly a zvětšení svalů, pomůže nám právě regenerace a tu bysme určitě neměli zanedbávat.
Mnoho sportovců se mylně domnívá, že přestávka mezi tréninky (odpočinek) je totéž co regenerace. Odpočinek mezi tréninky je sice také důležitý, avšak nezaručí optimální regeneraci. Pro dokonalou regeneraci je třeba plně podpořit všechny její složky.
Nejvýznamnější formy podpory regenerace jsou:
Bez hlubších znalostí regeneračních technik a strategií se prostě neobejdeme.
Pokud se podíváme na výživu, tak ta je základem a důležitou součástí potréninkové regenerace. Poskytuje tzv. „materiál“, který je následně spotřebován při regeneračních procesech. Jestliže budeme jíst ty správné živiny ve správný čas a ve správném množství, budeme regenerovat mnohem rychleji, než kdybysme vše nechávali náhodě. Načasování je po tréninku také nezbytné, protože jak určitě sami znáte, vysílené tělo doslova prahne po živinách. Jako příklad poslouží tvorba svalového glykogenu (hlavního energetického zdroje pro pracující svaly), který se v době 120 minut po tréninku tvoří 3krát rychleji než jindy.
A teď přejdu ke třem hlavním složkám potréninkové regenerace…
Během jedné až dvou hodin po tréninku jsou svaly citlivější na inzulín, který umožňuje vstup glukózy a aminokyselin do svalových buněk. To dává možnost „nakrmit“ svaly rychleji a efektivněji. Nejlepším způsobem, jak přijmeme tyto živiny, je vypít koktejl s obsahem sacharidů, bílkovin a elektrolytů. Můžeme však sníst i normální jídlo, jen musíme dbát na dostatečný obsah sacharidů a bílkovin a vyhnout se tuku, který zpomaluje trávení a tím i dodávku živin ke svalům. Některé proteinové tyčinky jsou též vhodné. V každém případě budeme muset přijmout také tekutiny, aby se doplnila jejich ztráta při tréninku.
Věřím, že jsem Vám tímto článkem alespoň částečně odpověděl na časté dotazy k regeneraci.
Pokud se Vám článek líbí, sdílejte ho u sebe na zdi.
Váš Fitness trenér